bibuła milanowska

jesteśmy blisko ludzi
Światowy Dzień Ziemi 2019

    Idea obchodzenia Światowego Dnia Ziemi narodziła się w USA w latach 70 XX wieku. Wówczas zanieczyszczenie powietrza i wody było powszechnie akceptowane i postrzegane jako „zapach dobrobytu”. Inicjatorem akcji Światowego Dnia Ziemi był Gaylord Nelson – amerykański senator, który w 1969 roku był świadkiem wycieku oleju w Santa Barbara w Kalifornii. Zwrócił on uwagę na studenckie ruchy anty-wojenne, hipisowskie, sprzeciwiające się powszechnemu zanieczyszczeniu środowiska i postanowił skierować ten bunt i zapał młodych do działań na rzecz ochrony przyrody. Zachęcone przez Gaylorda Nelsona pokolenie Beatlesów, Jimiego Hendrixa, wojny w Wietnamie i silników V8, 22 kwietnia 1970 roku wyszło na ulice by zaprotestować przeciwko 150 lat rozwoju przemysłu w sposób rabunkowy i wyniszczający naszą planetę. Działania studentów na rzecz ochrony środowiska spotkały się z dużym oddolnym poparciem młodzieży na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Podczas obchodów Dnia Ziemi w 1970 r. w Ameryce uczestniczyło 20 milionów ludzi w tym studenci z dwóch tysięcy uczelni oraz dziesięciu tysięcy szkół. Protestowano przeciwko wyciekom ropy, trującym fabrykom, elektrowniom, śmierdzącym ściekom, zanieczyszczeniu wód, toksycznym odpadom, stosowaniu pestycydów czy wymieraniu gatunków.

Obecnie szacuje się, że Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzi ponad miliard ludzi z ponad 190 krajów. W tym dniu na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody. Działacze apelują do polityków o podjęcie pilnych działań, a politycy wydają apele do społeczności międzynarodowej, by działać wspólnie i bez opóźnień.

W 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

Dzień ten jest dla każdego z nas doskonałą okazją do refleksji nad kondycją i przyszłością naszej planety. Zwłaszcza, że dzisiaj nasza planeta wciąż boryka się z tymi samymi problemami, na które wskazywało pokolenie studentów i młodzieży w roku 1970.  Nie możemy ustać w wysiłkach by wreszcie się z nimi uporać, tym bardziej, że degradacja naszej planety postępuje tak szybko. To czy uda się ludzkości zatrzymać zagrażające Ziemi procesy zależy od każdego z nas. Dlatego zachęcam, aby na co dzień włączyć się do działań proekologicznych, a Światowy Dzień Ziemi jest doskonałą okazją, aby w grupie sąsiadów, znajomych, przyjaciół czy rodziny w realny sposób przyczynić się do uratowania naszej Matki Ziemi; przecież Milanówek to piękny jej fragment.

Hasłem kampanii Dnia Ziemi w 2019 r. jest ochrona zagrożonych gatunków.

Źródło: https://www.earthday.org

Maria Matuszewska

Prezes LOP        

Oddział Milanówek